Przychodnia High-Med istnieje od 2006 roku. Powstała z troski o zdrowie i jak najlepszą opiekę medyczną dla dorosłych i dzieci. To nowoczesna placówka medyczna, zlokalizowana na warszawskich Bielanach.
W naszej przychodni zadbamy o Państwa zdrowie i urodę profesjonalnie i całościowo. Nasz zespół to najlepsi specjaliści z zakresu dermatologii, wenerologii, alergologii, ginekologii oraz endokrynologii. Posiadamy również specjalistów z zakresu psychiatrii.
Nasze gabinety wyposażone są w wysokiej klasy sprzęt, którym wykonujemy badanie USG (narządów wewnętrznych, USG ortopedyczne oraz USG metodą Dopplera).
Oferujemy szeroki zakres zabiegów z zakresu medycyny oraz ginekologii estetycznej.
Znajdą u nas Państwo również bogaty wachlarz zabiegów kosmetologicznych na twarz i ciało.
Serdecznie polecam High med jeśli chodzi o peelingi i dermapen. Profesjonalna obsługa na najwyższym poziomie. Świetne podejście do klienta, dzięki któremu zawsze czułam się komfortowo podczas każdej wizyty. A to wszystko dzięki Pani Agnieszce - jest perfekcyjna w każdym calu. Zawsze potrafi idealnie doradzić oraz dobrać odpowiedni zabieg dla potrzeb skóry a zabiegi wykonuje z pełną indywidualnością i zaangażowaniem. Polecam serdecznie. Pozdrawiam
Dermatologia stanowi jedną z najważniejszych części działalności naszej przychodni. Specjalizujemy się w diagnostyce i leczeniu różnego rodzaju schorzeń skórnych takich jak:
Specjalizujemy się również w diagnostyce i usuwaniu zmian przednowotworowych oraz nowotworów skóry. Wykonujemy zabiegi z zakresu dermatochirurgii:
Wykonujemy diagnostykę dermatoskopową zmian barwnikowych.
Oferujemy diagnostykę i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową m.in.:
Wykonujemy testy na HPV.
Nasz zespół tworzą najlepsi specjaliści z zakresu dermatologii i wenerologii. Potwierdzeniem ich umiejętności jest wieloletnie doświadczenie oraz zaufanie naszych pacjentów – dorosłych i dzieci.
Terapia PUVA to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia łuszczycy. Zwana również fotochemioterapią. Polega na naświetlaniu skóry długimi promieniami ultrafioletowymi UVA, po uprzednim nałożeniu na skórę preparatu z psoralenami.
W przychodni High-Med wykonujemy wyłącznie miejscowe leczenie terapią PUVA. Naświetlamy wybrane obszary ciała – dłonie, łokcie, stopy, kolana. 20 minut przed zabiegiem na skórę nakładany jest preparat zawierający psoraleny, których zadaniem jest uwrażliwienie skóry na działanie promieniowania.
Promieniowanie UVA stanowi około 95% promieniowania słonecznego. Dociera do głębokich warstw skóry właściwej, ograniczając ilość komórek biorących udział w tworzeniu stanu zapalnego.
Wenerologia to dziedzina medycyny, uzupełniająca dermatologię, ginekologię i urologię.
Gwarantujemy, że każdy współpracujący z naszą przychodnią lekarz-wenerolog posiada wysokie kwalifikacje.
W przychodni High-Med. specjalizujemy się w diagnostyce i leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową tj:
oraz innych infekcji pojawiających się w okolicach intymnych:
Diagnozujemy i leczymy także niezakaźne zmiany skórne, zlokalizowane w okolicy narządów płciowych i odbytu tj.:
Konsultacje u lekarza wenerologa zalecamy w sytuacji wystąpienia pierwszych, niepokojących objawów (świąd, pieczenie, obrzęk, wysypka, zmiana struktury wydzieliny, nieprzyjemny zapach).
Połączenie wiedzy z zakresu wenerologii i dermatologii pozwala lekarzowi na rozpoznanie i skuteczne leczenie chorób skórnych, zlokalizowanych w okolicach intymnych.
Alergologia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób wywoływanych przez rożnego rodzaju alergeny.
W naszej przychodni zapewniamy kompleksową opiekę alergiczną dla dzieci i dorosłych:
Lekarz alergolog przeprowadza wywiad z pacjentem, następnie zleca wykonanie badań i na podstawie wyników stwierdza rodzaj występującej alergii, dobierając indywidualne metody leczenia. Podstawowym badaniem diagnostycznym są testy alergiczne. W przychodni High-Med wykonujemy:
Są jedynym, wiarygodnym badaniem pomocniczym w diagnostyce kontaktowego zapalenia skóry. Zetknięcie alergenu ze skórą wywołuje miejscowy odczyn zapalny.
Test złożony jest z 2 samoprzylepnych plastrów, zawierających po 12 płatków. Każdy z płatków zawiera określony alergen lub mieszaninę alergenów.
Panel 1:
Siarczan niklu, alkohole sterolowe z lanoliny, siarczan neomycyny, dichromian potasu, mieszanina kain, mieszanina substancji zapachowych, kalofonia, żywica epoksydowa, mieszanina chinolin, balsam peruwiański, dichlorowodorek etylodiaminy, chlorek kobaltu.
Panel 2:
Żywica p- tertbutylofenolowoformaldehydowa, mieszanina parabenów, mieszanina pochodnych węglowych, mieszanina czarnej gumy, Cl+Me-izotiazolinon (Kathon CG), Quaternium-15, merkaptobenzotiazol, parafenylenodiamina, formaldehyd, mieszanina pochodnych merkaptanowych mix, tiomersal, mieszanina tiuramów.
Odczyt wykonujemy po zdjęciu plastrów, po 48 godzinach, a następnie po 72 lub 96 godzinach od założenia testu. Przeciwwskazaniem do wykonania badania są: infekcje ogólne, zmieniona chorobowo skóra, świeża opalenizna (również po solarium).
Naskórkowe testy płatkowe wykonujemy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z lekarzem.
Oferujemy kompleksową opiekę ginekologiczno-położniczą dla dziewcząt i kobiet.
Specjalizujemy się w leczeniu:
Zapewniamy profesjonalną opiekę, w tym prowadzenie ciąży fizjologicznej i ciąży wysokiego ryzyka.
Pomagamy w doborze odpowiedniej metody zapobiegania ciąży:
Diagnozujemy i leczymy łagodne choroby piersi.
Wykonujemy badania profilaktyczne:
Badania kliniczne potwierdziły, że CYTOLOGIA CIENKOWARSTWOWA jest bardziej czuła i znacznie dokładniejsza niż cytologia tradycyjna.
Wykrywalność zmian śródnabłonkowych dużego stopnia zwiększona o 64,4%.
Technika pobrania gwarantuje, że 100% komórek trafi do laboratorium w stanie umożliwiającym zbadanie.
Z tej samej próbki można wykonać testy w kierunku zakażenia wirusem HPV i bakteriami Chlamydia trachomatis.
To nowa jakość w badaniach cytologicznych – pozwala na osiągniecie większej pewności i wiarygodności wyników, a zatem – lepiej chroni Twoje życie i zdrowie. W Europie zachodniej CYTOLOGIA CIENKOWARSTWOWA systematycznie wypiera cytologię tradycyjną. Również w Polsce, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje LBC jako metodę zalecaną (obok tradycyjnej cytologii) w przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy.
Badania kliniczne potwierdziły, że CYTOLOGIA CIENKOWARSTWOWA jest bardziej czuła i znacznie dokładniejsza niż cytologia tradycyjna. Wg badan nad LBC z lat 1998-2005 wzrost wykrywalności zmian dużego stopnia wynosi aż 64,4%.
Z tej samej próbki można wykonać dodatkowe badania, w kierunku infekcji wirusem HPV i bakterią Chlamydia trachomatis.
HPV – wirus brodawczaka ludzkiego – to najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Wyróżnia się wysoko i niskoonkogenne typy wirusa. Badanie metodami biologii molekularnej pozwala na stwierdzenie lub wykluczenie infekcji oraz określenie onkogenności wykrytego wirusa.
Chlamydia trachomatis – zakażenie ta bakteria dotyka 20-40% kobiet do 25. roku życia. Powoduje wiele zespołów chorobowych:
Praktycznie wszystkie kobiety, od momentu podjęcia aktywności seksualnej, powinny regularnie wykonywać badania cytologiczne. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) rekomenduje rozpoczęcie cytodiagnostyki w wieku 25 lat – lub nie później niż w 3 lata po inicjacji seksualnej. Kobiety zaszczepione przeciwko wirusowi HPV oraz te, które przeszły menopauzę również powinny regularnie wykonywać przesiewowe badanie cytologiczne.
Nieprawidłowy wynik badania nie jest automatycznie diagnoza: mam nowotwór. Przyczyna takiego wyniku mogą być stany zapalne lub infekcje w obrębie dróg rodnych. Najlepiej skonsultować każdy wynik z lekarzem, który podejmie decyzje, co do dalszego postępowania zarówno diagnostycznego jak i leczniczego.
Zakażenie wirusem HPV zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego bardzo często jego nosiciele nie wiedzą, że są zarażeni. Najpewniejszym sposobem wykrycia infekcji jest wykonanie testu DNA HPV. Umożliwia on wczesne wykrycie wirusa i podjęcie kroków zapobiegających rozwojowi chorób, zwłaszcza najgroźniejszej z nich – raka.
Klasyczne metody (takie jak mikroskopia elektronowa, hodowla komórkowa i niektóre metody immunologiczne) nie są odpowiednie do diagnostyki HPV; są to metody o bardzo niskiej czułości i specyficzności. Badanie cytologiczne nie jest najdokładniejszą metodą do wykrywania wirusa HPV; nie wykrywa ono większości infekcji wywołanych przez ten wirus. Dokładność badań cytologicznych przy diagnostyce HPV szacuje się zaledwie na 15%.
Najlepszymi metodami rutynowej detekcji wirusa HPV są metody molekularne oparte na najnowocześniejszej technologii Real Time PCR. Są to testy genetyczne, które pozwalają na dokładne określenie, jakim typem wirusa HPV pacjent lub pacjentka został/a zakażony/a. Technika oparta na badaniu DNA bardzo precyzyjnie określa obecność oraz ilość DNA wirusa w organizmie. Dzięki temu wynik testu DNA posiada dużo większą dokładność niż inne testy do diagnostyki HPV. Test DNA HPV pozwala również wyjaśnić niejasny wynik cytologiczny oraz umożliwia monitorowanie leczenia.
Test HPV oferowanego przez Nucleagena obejmuje:
Gardasil 9 to szczepionka stosowana u mężczyzn i kobiet w wieku dziewięciu lat i starszych w celu ochrony przed następującymi chorobami spowodowanymi przez dziewięć typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58):
Szczepionkę Gardasil 9 podaje się zgodnie z oficjalnymi zaleceniami. Zawiera ona oczyszczone białka dziewięciu typów wirusa HPV wymienionych powyżej.
Szczepionka Gardasil 9 to zawiesina do wstrzykiwań dostępna w fiolkach lub ampułkostrzykawkach. Szczepionka Gardasil 9 jest zwykle podawana według schematu trzydawkowego, w którym drugą dawkę podaje się po upływie dwóch miesięcy od pierwszej, a trzecią po upływie czterech miesięcy od drugiej. Pomiędzy pierwszą i drugą dawką zawsze należy zachować co najmniej miesiąc odstępu, pomiędzy drugą i trzecią – trzy miesiące, a wszystkie dawki należy podać w ciągu jednego roku.
Zaleca się, aby osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Gardasil 9, ukończyły schemat dawkowania. Szczepionkę podaje się w postaci wstrzyknięcia domięśniowego, najlepiej w mięśnie barku lub uda. Szczepionkę wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza.
Wirusy brodawczaka ludzkiego powodują powstawanie brodawek i nieprawidłowy wzrost tkanek. Istnieje ponad 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego, z których niektóre są powiązane z rakiem odbytu i narządów płciowych, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Niemal 100% przypadków raka szyjki macicy jest wywołane zakażeniem wirusem HPV. Szacuje się, że w Europie około 90% przypadków raka odbytu, 15% przypadków raka sromu, 70% przypadków raka pochwy i od 30 do 40% przypadków raka prącia jest wywołane zakażeniem wirusem HPV. Wirusy HPV typu 16 i 18 wywołują znaczną większość przypadków raka szyjki macicy i odbytu, natomiast wirusy HPV typu 6 i 11 są przyczyną większości brodawek płciowych. Kolejne 5 typów wirusa HPV (31, 33, 45, 52 i 58) również stwarza wysokie ryzyko rozwoju raka (powodują one około 20% przypadków raka szyjki macicy). Wszystkie wirusy brodawczaka ludzkiego posiadają otoczkę lub „kapsyd” zbudowany z białek o nazwie „białka L1”. Szczepionka Gardasil 9 zawiera oczyszczone białka L1 dziewięciu typów wirusa HPV wymienionych powyżej, produkowane metodą znaną jako technika rekombinacji DNA. Białka są łączone w wirusopodobne cząstki (struktury, które wyglądają jak wirus HPV, dzięki czemu organizm może je łatwo rozpoznać). Te wirusopodobne cząstki nie są zdolne do wywołania zakażenia lub choroby. Po podaniu szczepionki pacjentowi jego system odpornościowy wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko białkom L1. Po szczepieniu układ odpornościowy jest zdolny do wytwarzania przeciwciał szybciej w przypadku kolejnego narażenia na prawdziwe wirusy. Pomoże to w ochronie przed chorobami wywoływanymi przez te wirusy.
Ginekologia estetyczna to nowa dziedzina z pogranicza ginekologii i medycyny estetycznej. Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń i metod pozwala w sposób nieinwazyjny walczyć z różnymi problemami natury intymnej tj.:
Wykonujemy głównie zabiegi laserowe oraz z zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków i kwasu hialuronowego. Gabinet wyposażyliśmy w sprzęt najwyższej klasy. Jego dopełnieniem jest jedna z najlepszych specjalistek od ginekologii estetycznej w kraju.
Specjalizujemy się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń wydzielania hormonów.
Oferujemy kompleksową terapię w zakresie zaburzeń czynności:
Pracujący z nami lekarze endokrynolodzy to najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie.
USG to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych. To badanie obrazowe pozwalające na wykrycie w organizmie stanów chorobowych w sposób szybki i nieinwazyjny. Ultrasonografia wykorzystuje fala akustyczne o wysokiej częstotliwości.
Przenikają one poprzez komórki organizmu, ale w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich nie działają na nie negatywnie.
Badanie USG jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.
W naszej przychodni wykonujemy:
To badanie ultrasonograficzne narządu ruchu. Pozwala w sposób szybki i nieinwazyjny zdiagnozować nieprawidłowości w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Badanie umożliwia ocenę stanu tkanek miękkich, więzadeł, stawów, mięśni oraz struktury układu ruchu i wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości.
W przychodni High-Med wykonujemy:
Podawanie leków lub drenowanie patologicznych zbiorników (krwiaki, torbiele, kaletki) pod kontrolą obrazu USG. Jest to jedyna w pełni skuteczna metoda drenażu i podawania leków!
Podczas tego badania USG wykorzystywane jest tzw. zjawisko Dopplera. Pozwala ono na dokładną ocenę stanu naczyń krwionośnych, w szczególności tętnic i żył. Bada w szczególności kierunek oraz prędkość przepływu krwi w naczyniach. Jest skuteczną metodą diagnostyczną dla pacjentów ze zmianami naczyniowymi, zatorowymi, pomocne przy podejrzeniu występowania chorób serca.
Warto je wykonać również u pacjentów:
USG Dopplera wygląda podobnie jak zwykłe badanie USG. Polega na przyłożeniu głowy aparatu do skóry, posmarowanej uprzednio specjalnym żelem. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne, nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
To bezoperacyjna metoda leczenia żylaków, naczynek i poszerzeń żylnych. Jest bardzo ciekawą alternatywą dla leczenia operacyjnego, które jest bardziej inwazyjne, przez co obarczone większym ryzykiem.
Zabieg skleroterapii polega na nastrzykiwaniu naczyń specjalnym środkiem obkurczającym, prowadząc do trwałego zamknięcia żyły. Utrzymanie ucisku przez dłuższy czas zwiększa szansę powodzenia zabiegu. Dalszy proces gojenia doprowadza do całkowitego zarośnięcia światła żyły i do jej zwłóknienia. Zmiany przestają być widoczne. Od razu po nastrzykiwaniu zakładany jest opatrunek uciskowy, co sprawia, że ściany żyły zbliżają się do siebie.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny, trwa około pół godziny.
Psychiatria to bardzo ważna dziedzina medycyny. Zajmuje się diagnozowaniem, badaniem i leczeniem zaburzeń natury psychicznej. Skupia się nie tylko na leczeniu objawów, ale również na poznawaniu przyczyn choroby.
Pracujący w naszej przychodni psychiatrzy to lekarze z ogromnym doświadczeniem.
Każdego pacjenta otaczają należytą troską i empatią, zapewniając pełną dyskrecję oraz dobór indywidualnych metod leczenia.
Nasi specjaliści zajmują się: depresją, psychozami, stresem, sytuacjami kryzysowymi i nerwicami.
W naszej przychodni prowadzimy konsultacje oraz wykonujemy drobne zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej tj. zabiegi usunięcia zmian skórnych.
To dziedzina medycyny, specjalizująca się w diagnozowaniu i leczeniu problemów związanych z włosami oraz skórą głowy. Lekarz trycholog ma do dyspozycji szereg metod diagnostycznych oraz zabiegów, dzięki którym może skutecznie leczyć takie problemy jak: nadmierne wypadanie włosów, łysienie, łojotokowe zapalenie skóry, łupież, łuszczyca czy podrażnienie skóry głowy.
Wizyta w gabinecie trychologicznym rozpoczyna się od nakreślenia problemu, analizy dotychczasowej pielęgnacji włosów i badania skóry głowy. Dzięki specjalnym narzędziom, trycholog ma możliwość sfotografowania skóry głowy i oglądania jej w dużym powiększeniu. Możliwe jest również wykonanie analizy pierwiastkowej włosa, w celu określenia poziomu substancji odżywczych czy ewentualnego zatrucia metalami ciężkimi.
Trycholog może również analizować sytuację hormonalną i emocjonalno-psychiczną, ponieważ przewlekły stres również może mieć wpływ na stan włosów. Wizyta u trychologa to również wskazówki dotyczące domowej pielęgnacji, a także zabiegi z zakresu kosmetologii, które pozwalają skutecznie redukować różne problemy włosów i skóry głowy. W High-Med wykonujemy m.in. mezoterapię igłową oraz tlenową, a także zabieg Oxy Pin.
W naszej przychodni specjalizujemy się w leczeniu nietypowych zakażeń, takich jak:
Boreliozą nazywamy pojawienie się objawów chorobowych po ukłuciu przez kleszcza, potwierdzonych dodatnimi wynikami badań. Najwcześniejsze objawy w postaci rumienia wędrującego mogą wyprzedzić dodatnie wyniki badań z krwi, i w tym wypadku obecność rumienia pozwala rozpoznać chorobę. Charakterystyczną cechą jest jego powiększanie się, wyraźne brzegi, a w czasie leczenia blednięcie w tych samych granicach, co pozwala odróżnić od zaczerwienienia wywołanego manipulacjami przy usuwaniu kleszcza. Bez leczenia, może się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy a następnie zniknąć.
Rumień jest niebolesny, czasem ledwo widoczny, nie można go jednak lekceważyć. Mimo, że nie leczony zanika samoistnie, podanie antybiotyku hamuje dalszy rozsiew bakterii i zapobiega powstawaniu postaci późnych.
Postać neurologiczna może się ujawnić po kilku tygodniach od pokłucia. U dorosłych jest to najczęściej bolesne zapalenie korzonków nerwowych i jedno lub obustronne porażenie obwodowe nerwu twarzowego z odczynem zapalnym w płynie mózgowo-rdzeniowym. Objawy te mogą pojawić się niezależnie lub razem. Ból korzonkowy, klinicznie podobny jest do bólu dyskopatycznego (tzw. korzonków).
Objawy stawowe – najczęściej kojarzone są z boreliozą. Jednak w Europie zapalenia stawów, dotyczące głównie stawów kolanowych występują mniej często niż postacie neurologiczne. Poszukiwanie przyczyny różnych dolegliwości stawowych powoduje czasem wykrywanie obecności przeciwciał przeciw krętkom u osób ze zmianami zwyrodnieniowymi. Zapalenie stawu w boreliozie to nawracający lub długo utrzymujący się obrzęk 1 lub kilku dużych stawów, najczęściej kolanowych. Bóle drobnych stawów ręki czy kręgosłupa wymagają starannej diagnostyki różnicowej.
Chlamydie to bakterie (rząd Chlamydiales), bezwzględne pasożyty wewnątrzkomórkowe, co oznacza, że ich bytowanie oraz rozwój poza komórkami gospodarza jest niemożliwy. Łączą one w sobie cechy zarówno bakterii, jak i wirusów. W swojej budowie posiadają dwa rodzaje materiału genetycznego – tak RNA, jak i DNA.
W cyklu rozwojowym chlamydii mamy do czynienia z dwoma formami – zakażenie dokonuje się poprzez pozakomórkowe ciałko elementarne, które wnikając do komórek zarażonego osobnika, ulega transformacji w tzw. ciałko siatkowate. To ono namnaża się we wnętrzu komórki i w taki sposób powstają bardzo charakterystyczne dla obrazu mikroskopowego infekcji chlamydiami ciałka wtrętowe Prowazeka. Czasami dochodzi do powstania ciałka przetrwałego-nie zakaźnego i w przeciwieństwie do ciałka siatkowatego nieaktywnego metabolicznie. Pełni ono jednak ważną rolę w infekcjach przewlekłych, nie dających ostrych objawów klinicznych zakażenia.
Chlamydiozy – choroby spowodowane przez chlamydie
Choroby wywoływane przez chlamydie, to chlamydiozy. Występują one stosunkowo często – zgodnie z danymi WHO rocznie rejestruje się 89.1 miliona przypadków zakażeń chlamydialnych. Ich obraz kliniczny uzależniony jest od gatunku drobnoustroju, przez który zostały wywołane – w skład rodzaju Chlamydia wchodzi bowiem nie tylko powszechnie znana Chlamydia trachomatis, odpowiedzialna głównie za infekcje układu moczowo-płciowego, ale również Chlamydia pneumoniae wywołująca infekcje dróg oddechowych, niejednokrotnie o ciężkim przebiegu, jak również Chlamydia psittaci – czynnik powodujący ornitozę, tzw. chorobę ptasią (ornitosis, psittacosis), występującą wbrew nazwie nie tylko u ptaków, ale również u kóz i owiec, którą człowiek może się zainfekować od różnych gatunków tych zwierząt. Czwarty gatunek chlamydii, jako jedyny niepatogenny dla człowieka to Chlamydia pecorum, infekcje którą występują u przeżuwaczy, w szczególności u koni, choć również u bydła.
Chlamydia trachomatis
Chlamydia trachomatis to drobnoustrój odpowiedzialny najczęściej za infekcje układu moczowo-płciowego. Chlamydia trachomatis przenoszona jest drogą płciową – wywołane przez nią zakażenia to tzw. STD (sexual transmitted diseases). Najbardziej narażone na infekcje są osoby młode, współżyjące z większą liczba partnerów seksualnych, nie stosujące podczas stosunków antykoncepcji mechanicznej w postaci prezerwatyw.
Często powyższe zakażenia przebiegają bezobjawowo lub dają niewielkie dolegliwości – pobranie wymazu z szyjki macicy od kobiet współżyjących seksualnie wykrywa zakażenie tym drobnoustrojem nawet u 30 procent z nich (mimo braku objawów klinicznych i dolegliwości subiektywnych).
Chlamydia pneumoniae
Chlamydia pneumoniae jest przyczyną stosunkowo powszechnie występujących zakażeń, przebiegających z zajęciem krtani, zatok przynosowych, oskrzeli oraz płuc. Może prowadzić do ich ostrego zapalenia, szczególnie niebezpiecznego u ludzi starszych i u osób ze znacznie obniżoną odpornością, wśród których może stanowić ono – w przypadku zapalenia płuc – nawet zagrożenie dla życia.
Zwykle jednak infekcja przebiega stosunkowo łagodnie, bezobjawowo lub z nieznacznymi objawami w postaci zapalenia gardła i krtani. Czasami dochodzi do zapalenia płuc o mało charakterystycznym przebiegu, podobnym w obrazie do innych tego typu zapaleń. Zakażenia są najczęstsze u ludzi młodych, w drugiej kolejności obejmują natomiast grupę osób w wieku podeszłym.
Infekcje Chlamydia pneumoniae szerzą się drogą kropelkową, niekiedy mogą przyjmować postać epidemii. Źródłem zakażenia są osoby chore oraz nosiciele Chlamydia poneumoniae w górnych drogach oddechowych. Często w przebiegu infekcji tym drobnoustrojem dochodzi do nadkażenia innymi patogenami, między innymi Streptococcus pneumoniae.
W leczeniu infekcji Chlamydia pneumoniae stosuje się antybiotyki makrolidowe, tetracykliny, czasami fluorochinolony.
Mykoplazmy należą do mikroorganizmów bezjądrowych, ich wielkość nie przekracza 0,25 mikrometra. Zalicza się je do bakterii, choć w odróżnieniu od nich nie posiadają ściany komórkowej. Mają natomiast grubą, elastyczną, bogatą w sterole ścianę komórkową, dlatego przybierają różne kształty. Dzięki niej uodparniają się również na działanie niektórych antybiotyków. Aż szesnaście gatunków mykoplazm jest zdolnych do zakażenia układu oddechowego i rozrodczego człowieka. Inne są patogenami zwierząt i roślin. Mycoplasma genitalium oraz Ureaplasma urealyticum zakładają kolonie na błonach śluzowych układu moczowo-płciowego i mogą być czynnikami etiologicznymi licznych zakażeń. Przenoszone są drogą kropelkową oraz poprzez kontakty seksualne. Ze względu na specyficzny tryb życia mają ograniczony metabolizm, muszą więc korzystać ze składników odżywczych komórek gospodarza. Zakażenie mykoplazmami charakteryzuje duża różnorodność objawów, dlatego trudno postawić właściwą diagnozę. Dzieje się tak ze względu na wielkość ich komórek, powolny wzrost oraz wrażliwość na czynniki środowiska.
Mycoplasma genitalium
Mycoplasma genitalium należy do mykoplazm płciowych. Spotykamy ją zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Bakteria ta ma jedynie 470 genów, mniej niż jakikolwiek inny mikroorganizm, którego genom został odkryty. Do zakażenia nią może dojść na drodze kontaktów płciowych. Badania przeprowadzone w Anglii i Francji wśród mężczyzn cierpiących na nawracające zapalenie cewki moczowej u 20% badanych wykazały obecność Mycoplasma genitalium. Jest ona głównym czynnikiem chorobotwórczym. U kobiet infekcja może obejmować pochwę, szyjkę macicy, przymacicza, endometrium czy jajowody, co wiąże się z powstawaniem zapalenia narządów miednicy mniejszej. Bakterię tą uznaje się za najpoważniejszą przyczynę powikłań dróg płciowych, często prowadzących do niepłodności, wpływa ona na zaburzenia ruchliwości plemników, a tym samym na pogorszenie zdolności zapładniających nasienia.
Ureaplasma urealyticum także należy do mykoplazm płciowych. Do zakażenia tą bakterią dochodzi na drodze kontaktów płciowych lub w czasie porodu (w fazie płodowej i w czasie przechodzenia noworodka przez kanał rodny). Infekcja spowodowana obecnością bakterii może doprowadzić u mężczyzn do rozwoju zapalenia cewki moczowej, nerek, spadku poziomu cynku i selenu w ejakulacie i tym samym obniżeniu jego zdolności zapładniającej. Dodatkowo bakteria może być przyczyną ostrego zapalenia najądrzy, które redukuje ilość plemników i ich ruchliwość. Wszystko to w konsekwencji może zaowocować niepłodnością męską. U kobiet obecność tej bakterii wywołuje zapalenia szyjki macicy, endometrium, zapalenia narządów miednicy małej i gorączkę połogową. Zakażenie Ureaplasma urealyticum bywa także przyczyną przedwczesnych porodów.
Wskazane rodzaje bakterii mają wiele cech wspólnych. Jako drobnoustroje chorobotwórcze rozpoznawane są u ludzi w różnym wieku. Częściej występują w okresie największej aktywności płciowej. Są one przyczyną przewlekłego zapalenia cewki moczowej oraz zapaleń narządów miednicy mniejszej u obojga płci, co zostało potwierdzone wieloma badaniami. Rola mykoplazm w etiopatogenezie zakażeń urogenitalnych jest niewątpliwa. Wiele wskazuje także na ich wpływ na kłopoty z płodnością, choć kwestia ta nie została wystarczająco zbadana. W przypadku ciąży ważne jest jak najszybsze wykluczenie obecności bakterii w organizmie, gdyż mogą one skomplikować jej przebieg. Zapalenie owodni, przedwczesne porody, samoistne poronienia czy obumarcie płodu, to tylko niektóre z powikłań wywoływanych przez bakterie. Możliwe są także zakażenia noworodków podczas przechodzenia przez drogi rodne w trakcie porodu.
Przebieg infekcji jest często bezobjawowy. Na obecność bakterii mogą jednak wskazywać: podwyższona temperatura, wyciek z cewki moczowej, bolesne oddawanie moczu, podrażnienie prącia, zapalenie narządów miednicy.
Diagnostyka opiera się na pobraniu materiału z kanału szyjki macicy, z cewki moczowej oraz z pochwy. Do tego celu mogą być także wykorzystywane mocz i nasienie. Wynik otrzymuje się po upływie około 7 dni od badania. Jedyną skuteczną metodą leczenia tych bakterii jest podawanie określonych antybiotyków, zwykle erytromycyny czy tetracykliny (bakterie te nie posiadają ściany komórkowej, dlatego mogą być odporne na te antybiotyki, które działają niszcząco właśnie na ich ścianę). Leczenie mykoplazm może być procesem długim, rozciągającym się w czasie i trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat.
High-Med to również zespół profesjonalistów z zakresu kosmetologii nowoczesnej i fizjoterapii.
Nasi specjaliści wykorzystują wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę, którą nieustannie poszerzają na różnego rodzaju szkoleniach. Wszystko po to, by zaoferować najnowsze procedury zabiegowe z zakresu kosmetologii. Wykonujemy zabiegi modelujące i wyszczuplające na ciało i zabiegi na twarz dedykowane różnym problemom skórnym. Pracujemy na najwyższej klasy dermokosmetykach, dedykowanych profesjonalistom. Doradzamy w kwestii doboru domowej pielęgnacji.
Siłą naszego zespołu są również doświadczone i świetnie przygotowane fizjoterapeutki, które służą pomocą w rehabilitacji oraz leczeniu blizn.
Nad sprawną obsługą Pacjentów czuwają zaś koordynatorki badań klinicznych i wykwalifikowana obsługa recepcji.
W naszej Przychodni wykonujemy bezpłatne badania kliniczne dla pacjentów chorujących na AZS, łuszczycę, świerzbiączkę guzkową, a także schorzenia alergiczne, endokrynologiczne i ginekologiczne.
Zapraszamy do naszej Przychodni!
Warszawa, Bielany
ul. Kasprowicza 27, lok. 2.
Masz pytania?
Zadzwoń: 22 865 71 50 lub napisz: gabinet@high-med.pl