
Łuszczyca to jedna z najstarszych i najczęstszych chorób skóry. Szacuje się, że choruje na nią do 5% dorosłej populacji w krajach wysoko rozwiniętych. Tylko w Polsce na łuszczycę cierpi ponad milion osób. Łuszczyca ma charakter przewlekły i nawracający, w równym stopniu dotykając kobiet i mężczyzn. Jak dotąd nie udało się jednoznacznie określić przyczyn występowania tej choroby. Tak jak nie udało się znaleźć skutecznego sposobu na jej wyleczenie. Możemy natomiast z powodzeniem łagodzić jej objawy, wykorzystując medycynę i nowoczesną kosmetologię.
Dlaczego jedni chorują na łuszczycę, a inni nie
Ciężko jest określić jedną przyczynę łuszczycy. Na pewno sporę rolę odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Warto pamiętać, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Nie można się nią zarazić poprzez kontakt z chorym. Natomiast duży odsetek zachorowań w krajach wysoko rozwiniętych pozwala przypuszczać, że istotny wpływ na rozwój łuszczycy mają sposób życia, środowisko oraz sposób odżywienia. Wśród czynników zewnętrznych, na zaostrzenie choroby mogą wpływać.:
– alkohol i papierosy,
– niektóre leki,
– zaburzenia hormonalne,
– przewlekły stres,
– nadwaga,
– niewłaściwa higiena, niektóre kosmetyki
– zakażenie paciorkowcami i gronkowcami.
Większe ryzyko zachorowań występuje również u osób, których bliscy chorowali na łuszczycę. Czynniki genetyczne są istotne zwłaszcza w przypadku łuszczycy typu I, która daje objawy przed 40. rokiem życia. Typ II, pojawiający się u osób starszych, nie ma związku z czynnikiem genetyczny. Typ II jest także łatwiejszy w leczeniu, i nie ma takich tendencji do nawracania jak typ I.
Po czym poznać, że to łuszczyca?
Łuszczyca daje charakterystyczne objawy skórne, jednak ostateczną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz dermatolog. Typowym dla łuszczycy symptomem są czerwonobrunatne wykwity, pokryte szarobiałą łuską. Często pojawia się silne zaczerwienienie, pieczenie oraz uporczywy świąd. W ostrzejszym przebiegu może wystąpić miejscowe krwawienie i dolegliwości bólowe. Zmiany skórne o takim charakterze są efektem zaburzeń w procesie regeneracji naskórka, który jest znacznie krótszy niż u osoby zdrowej. Normalnie proces odnowy naskórka trwa około 30 dni, w przypadku łuszczycy zaledwie 4, co powoduje powstawanie łuski. Zmiany są najczęściej zlokalizowane na łokciach, pod kolanami, za uszami, na twarzy, a także na dłoniach i paznokciach. Łuszczyca może atakować również owłosioną skórę głowy. W tym przypadku łatwo pomylić ją z łupieżem.
Dość częstą odmianą jest łuszczyca krostkowa, która daje nieco inne objawy. Zamiast łusek i czerwonych plam na skórze pojawiają się ropne zmiany, które swoim zasięgiem mogą obejmować całe ciało. Ta odmiana łuszczycy często łączy się z pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia chorego i złym samopoczuciem.
Odmian łuszczycy może być wiele, ale warto wspomnieć również o łuszczycy paznokci. Objawia się żółtobrązowymi plamami na płytce paznokcie i zgrubieniami płytki, przez co często jest mylona z grzybicą paznokci.
Metody leczenia łuszczycy
Jak dotąd nie znaleziono metody, która pozwoliłaby na całkowite wyleczenie łuszczycy. Możemy natomiast sięgać po nowoczesne terapie, które pozwalają skutecznie zminimalizować objawy i przykre dolegliwości chorobowe.
Środki stosowane zewnętrznie
By zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby i złagodzić jej skutki często stosuje się preparaty miejscowe do stosowanie na skórę. Ich zadaniem jest zmniejszenie stanów zapalnych i szybka eliminacja uporczywego swędzenia czy zredukowanie rogowacenia naskórka. Są to zarówno preparaty hormonalne jak i niehormonalne.
Preparaty doustne i suplementy
By wspomóc leczenie łuszczycy lekarz dermatolog może również zalecić doustne przyjmowanie hormonalnych farmaceutyków oraz nowoczesnych suplementów. Ich zadaniem jest poprawa funkcjonowania narządów wewnętrznych i odbudowa ogólnej powierzchni skóry. Są to głównie preparaty zawierające witaminy A, B, E oraz cynk, kwas foliowy i wiele innych.
Fototerapia w leczeniu łuszczycy
Jedną ze skuteczniejszych metod walki z łuszczycą jest terapia PUVA, zwana również fotochemioterapią. Może być z powodzeniem stosowana zarówno w łuszczycy zwykłej jak i krostkowej. Na skórę nakłada się preparat z psoralenami, a następnie poddaje ją naświetlaniem długimi promieniami ultrafioletowymi UVA. Zabieg trwa kilka minut i jest wykonywany przez lekarza dermatologa. Leczenie PUVA wykonuje się w cyklach. Zwykle zaleca się 2-3 zabiegi tygodniowo przez okres kilku miesięcy. Przy czym najlepszym momentem na wykonanie terapii jest sezon jesienno-zimowy. W trakcie leczenia metodą PUVA konieczne jest stosowanie preparatów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.
Leczenie łuszczycy w przychodni High-Med w Warszawie
Nasza przychodnia jest jednym z czołowych ośrodków leczenia łuszczycy w stolicy. Nasz zespół tworzą najlepsi lekarze dermatolodzy w Warszawie, w tym dr Dorota Bystrzanowska, czy prof. Hanna Wolska, która wprowadzała w Polsce innowacyjne metody leczenia łuszczycy metodą PUVA, a także wielu innych, cenionych lekarzy. Naszym pacjentom oferujemy również możliwość uczestniczenia w badaniach klinicznych nad łuszczycą, które dają szansę na dostęp do innowacyjnych terapii. Więcej informacji w zakładce Badania kliniczne.
Wszystkie osoby zmagające się z łuszczycą zapraszamy do kontaktu mailowego i telefonicznego z naszą przychodnią.