
Rumień jest miejscowym zaczerwienieniem skóry, które często przypomina plamy. Zmiany mogą pojawiać się przejściowo, wszystko zależy od tego, jakim czynnikiem są spowodowane. Przyczyn powstawania rumienia jest wiele. Niekiedy przechodzi samoistnie, jednak w większości przypadków konieczne jest specjalistyczne leczenie poprzedzone wizytą u dermatologa.
Czym jest rumień?
Rumień jest zaczerwienieniem pojawiającym się na skórze lub błonach śluzowych. Charakterystyczne dla tego stanu jest to, że plamy mają wyraźnie zaznaczone brzegi, a ich kształty i rozmiary są zróżnicowane. Jego pojawienie się uzależnione jest od wielu czynników, dlatego też nie przypisuje się go do konkretnej jednostki chorobowej. Rumień może być spowodowany między innymi przez silne emocje, alergie, zakażenia czy stany zapalne.
Rumień na skórze może pojawić się na różnych obszarach ciała. Najczęściej są to dłonie, twarz, okolice pachy, tułów, kończyny oraz pośladki. Rumień może być wynikiem nałożenia się na siebie wielu czynników. Z tego też względu jego leczenie, aby było skuteczne, powinno zostać poprzedzone profesjonalną konsultacją dermatologiczną, w czasie której ustalone zostaną nie tylko przyczyny takiego stanu, ale również dobrana zostanie właściwa dla danego przypadku metoda leczenia.
Czym objawia się rumień?
Rumień to nie tylko czerwone, mocno zarysowane plamy na skórze. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mogą mu towarzyszyć również inne, dodatkowe objawy. W przypadku rumienia stwardniałego poza plamami mogą pojawić się również stany zapalne ulegające owrzodzeniu. Natomiast przy rumieniu dłoni częstym objawem jest niewydolność wątroby oraz nadciśnienie tętnicze.
W efekcie zmian skórnych przy toczniu rumieniowatym mogą wystąpić też objawy ogólnoustrojowe, takie jak bóle stawów.
Rumień – rodzaje
Rumień skóry może mieć różne rodzaje, co wynika z tego, że zmiany spowodowane są różnorodnymi przyczynami powstawania. Nierzadko zdarza się, że każda z jego odmian ma swoje charakterystyczne objawy.
Rumień wielopostaciowy
Rumień wielopostaciowy pojawia się w wyniku reakcji układu immunologicznego na różnego rodzaju bodźce, które często pozostają niezidentyfikowane. Ten typ pojawia się najczęściej na kończynach i na śluzówce jamy ustnej. W swojej łagodnej postaci rumień wielopostaciowy charakteryzuje się powstawaniem pęcherzy, niekiedy pojawiają się również nadżerki. Przy postaci ciężkiej, łączonej z zespołem TEN i zespołem Stevensa-Johnsona, może wystąpić również gorączka, bóle mięśni i stawów.
Rumień trwały (polekowy)
Zaczerwienienie skóry w przypadku rumienia trwałego związane jest z zażywaniem konkretnego leku. Bardzo często są to antybiotyki, leki przeciwalergiczne, a nawet hormonalne.
Rumień lombardzki (pelagra)
Przyczyną występowania lombardzkiej odmiany rumienia jest niedobór niacyny (witaminy B3). Zmiany pojawiające się na skórze przypominają wysypkę, pojawiając się w miejscach szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych.
Rumień zakaźny
Rumień zakaźny to przypadłość pojawiająca się głównie u dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym i szkolnym. Taki stan wywoływany jest przez parowirusa B19. Pojawia się wysypka (gdy ustąpi, nie dochodzi do złuszczania się naskórka) oraz rumień na twarzy swoim kształtem przypominający motyla.
Rumień guzowaty
Guzowate rumienie na skórze związane są ze stanem zapalnym tkanki podskórnej. Pojawiają się czerwone lub sinobrunatne guzy, które są bolesne. Rumień powstaje w wyniki schorzeń immunologicznych, nowotworów, ciąży, zakażeń, zmian hormonalnych oraz chorób tkanki łącznej. Poza czerwonymi plamami dodatkowo pojawia się ogólne osłabienie, kaszel, chrypka oraz nudności.
Rumień stwardniały
Rumień stwardniały powiązany jest z zakażeniem prątkami gruźlicy. W tym przypadku zmiany skórne pojawiają się na łydkach i podudziach, są bolesne, a ich gojenie trudne ze względu na głębokie owrzodzenia.
Rumień wędrujący
Rumień wędrujący związany jest z infekcją bakteriami Borrelia burgdorferi, będącej następstwem ugryzienia kleszcza. Rumień ten jest wczesnym objawem boreliozy. Objawia się czerwonym pierścieniem na skórze w miejscu wkłucia.
Rumień nagły
Rumień nagły pojawia się głównie u dzieci do 3. roku życia. To efekt zakażenia wirusami z grupy Gerpes. Rumień wiąże się z gorączką, która ustępuje po 3 dniach. Po tym czasie pojawia się wysypka.
Co zrobić, gdy pojawi się rumień?
Co zrobić, gdy tylko zauważymy u siebie czy dziecka rumienie na skórze? Nie należy leczyć ich domowymi sposobami ani tymi podpowiedzianymi przez internet — z problemem koniecznie należy udać się do lekarza dermatologa. Być może stan ten nie jest poważny, jednak zawsze wymaga konsultacji specjalisty, który postawi diagnozę i jeżeli będzie taka potrzeba, wdroży odpowiednie leczenie.
W jaki sposób leczony jest rumień?
Tu nie ma jednej skutecznej metody, ponieważ w każdym przypadku konieczne jest ustalenie przyczyny zmian skórnych oraz dobranie leczenia do postawionej przez lekarza diagnozy. W zależności od przyczyny specjalista może zalecić stosowanie leków miejscowych (maści i kremów), w poważniejszych przypadkach koniecznie jest wdrożenie specjalistycznego leczenia czy dodatkowych zabiegów (np. laseroterapii stopniowo zmniejszającej zaczerwienienie skóry).